FB

W ubiegłym roku 2 kwietnia 2005r we wsi Mokrzeszów zorganizowana została akcja posadowienia przed kościołem dużego kamiennego krzyża pojednania, przypadkowo odkrytego w tej miejscowości. W tym czasie nikt nie spodziewał się, że w Mokrzeszowie może znajdować się jeszcze jeden kamienny krzyż pojednania oddalony od kościoła w odległości niespełna 2 km.

Na początku kwietnia 2006r Pan Bogusław Szawerna (nauczyciel w miejscowej szkole i przewodnik PTTK) przypadkowo zauważył istnienie tego kamiennego krzyża powiadamiając o tym fakcie Pana Zbigniewa Kondziarza mieszkańca Mokrzeszowa i Radnego Gminy.

W dniu 13 maja 2006r wspólnie z Panem Danielem Wojtuckim pojechaliśmy do Mokrzeszowa dla sprawdzenia tej wspaniałej informacji. Ten drugi kamienny krzyż w Mokrzeszowie znajduje się na granicy posesji domu nr 65 (zamieszkałego przez rodzinę Pana Leopolda Rafałko) oraz posesji domu nr 66 zamieszkałego przez rodzinę Pani Antoniny Synoś. Mieszkańcy Ci traktowali ten krzyż jako “normalny” miejscowy obiekt, który stał tutaj niezmiennie od wielu lat. Pani Antonina Synoś osiedliła się tutaj (wraz z matką Panią Rozalią Zadora – ma teraz 95 lat) w sierpniu 1945 roku, potwierdzając, że krzyż ten stał tam cały czas. Ten kamienny krzyż jest od dawna naturalnym wyznacznikiem granicy tych posesji domów nr 65 i 66.

W 1980 roku Pani Antonina Synoś rozmawiała na temat tego krzyża (z nieżyjącym już) Panem Romanem Łysakowskim ze Świdnicy, który poinformował Panią Antoninę o kamiennych krzyżach pokazując nawet książeczkę Józefa Milki “Kamienne pomniki średniowiecznego prawa”. Niestety nikt wówczas nie przekazał dalej informacji o istnieniu tego kamiennego krzyża i dopiero teraz następuje niejako jego ponowne odkrycie. Ten kamienny krzyż wykonany z granitu, nie posiadający żadnych widocznych rytów posiada wymiary: 90 x 66 x 20 cm.

Nadesłał: Stanisław Zobniów